Wiosna na dobre zagościła w Klubie Seniora w Jadownikach Mokrych. Klubowicze w miesiącu maju mieli wiele wyjazdów i imprez. Członkowie klubu wybrali się do Żabna na spotkanie autorskie z panią Elżbietą Romanowską, aktorką teatralną, filmową i serialową, gdzie mogli ją na żywo zobaczyć, zrobić sobie z nią zdjęcie i zamienić kilka słów. Seniorzy mogli także dowiedzieć się jaka jest prywatnie, dowiedzieć się, że jej babcia pochodzi z okolic Żabna i w dzieciństwie często przyjeżdżała w nasze tereny.

            Ważnym wydarzeniem miesiąca maja jest wernisaż rozpoczynający wystawę malarską pana Stanisława Majchra. Wystawa pt. „Krajobrazy Powiśla” ma na celu przybliżyć widzowi piękno przyrody, którą widzimy na co dzień, a którą często nie doceniamy. W obrazach przedstawiających jeziora, łąki, domy, drzewa możemy podziwiać w jaki sposób autor malował te krajobrazy, jakich kolorów używał, aby osoby oglądające jego dzieła mogły zafascynować się tym co widzą. W wernisażu wzięły udział osoby uczęszczające do jadownickiego Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Dorosłych wraz z opiekunami, pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Wietrzychowicach, Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach, seniorzy Klubu Seniora w Jadownikach Mokrych oraz Wójt Gminy Wietrzychowice. Wszyscy zebrani mogli podziwiać talent autora oraz wypowiedzieć się co najbardziej spodobało się w obrazach. Wystawa dostępna jest we wtorki i czwartki do końca czerwca.

            Choć w maju spotkań w klubie było tylko parę dni seniorzy znaleźli czas, aby uzbierać i przygotować syrop z mleczy. Te rośliny są bardzo dobre na różne dolegliwości zdrowotne oraz taki syrop można zrobić samemu we własnej kuchni przy dodaniu paru składników.

Przepis : „Syrop z mniszka lekarskiego”

Składniki:

  • Około 350 sztuk kwiatów z mniszka lekarskiego
  • 2litry wody przegotowanej
  • 2 duże cytryny
  • 1 kg cukru
  • gaza

Wykonanie:

Po zebraniu kwiatków należy je rozłożyć na powierzchni np. stołu na godzinę lub  dwie aby wszystkie robaczki opuściły kwiatki.

Następnie do dużego garnka należy włożyć wszystkie kwiatki, zalać je wodą i zagotować. Gotować je przez 15 minut co chwila mieszając.

Odstawić garnek na 2 dni.

Po 2 dniach przecedzić mlecze przez gazę.

Do garnka dodać cukier oraz cytryny. Gotować na wolnym ogniu do momentu aż płyn nie uzyska konsystencji syropu.

Gotowy przelać do słoiczków i zakręcić. Nie pasteryzować.

NA ZDROWIE

W Klubie Seniora w Miechowicach Wielkich odbyły się warsztaty kulinarne na które byli zaproszeni seniorzy z Jadownickiego Klubu. Na warsztatach robione były babeczki czekoladowo – bananowe, sałatka gyros, sałatka rzymska oraz chlebek ziołowy.

            W maju swoje imieniny świętowały Zofie, a także urodziny w miesiącu maj świętował pan Adolf. Seniorzy składali życzenia i razem świętowali przy akompaniamencie akordeonu.             Choć Dzień Dziecka wypada w tym roku w środę seniorzy już we wtorek przybyli do przedszkola w Jadownikach Mokrych. Klubowicze przebrani w stroje krakowskie zaśpiewali dzieciom piosenki oraz dzieci zaśpiewały seniorom. Następnie wszyscy razem tańczyli do znanej dzieciom piosenki. Seniorzy przekazali na ręce wychowawcy grupy słodkości w tym serduszka pieczone własnoręcznie przez panią Mariannę, naszą klubowiczkę oraz książeczkę pozyskaną przez starostwo tarnowskie.